Pouští jde poutník, když najednou zpozoruje, že jej pronásleduje lev. Začne utíkat, avšak lev je stále blíž. Když už je těsně u něho, padne na kolena a prosí Boha: "Pane, vnukni tomu lvovi, prosím, křesťanské smýšlení!" Lev okamžitě padne na kolena, sepne packy, vzhlédne k nebi a říká: " Pane, děkuji ti za tento pokrm, který mi tak milosrdně posíláš do cesty..."

Delikatesy

Pic3640Byl jsem osloven, zda bych nenapsal něco do rubriky Delikatesy v Listech Lanškrounska. Rozsah textu byl limitovaný a proto děkuji za zařazení celého textu, který se trochu více rozrostl, než jsem předpokládal. A protože o věci je třeba se dělit a o delikatesy zvlášť, tak bych si dovolil níže i čtenářům farních stránek nabídnout zmíněnou rubriku z LL- 24-2015 str. 17. A nejenom kvůli jednotlivým bodům obsahu, ale především kvůli poslednímu sdělení do kterého se v LL trochu zamíchala upoutávka  "Vo tom mi nemluv" :)

DELIKATESY

Delikatesy, to zní naprosto labužnicky, dovolím si vstoupit do tohoto prostoru s doporučením jedinečné polévky – šťovíkového boršče. Dělávala ho má maminka, která ho měla zase od své maminky, která přišla do českých krajů z Volyně. Byla to ta nejlepší polévka co jsem znal. Recept ale od muže neočekávejte, pouze kladnou referenci.

K dobrému jídlu, patří i dobré pití. V tomto případě bych zmínil pivo. Ovšem nikoli klasický ležák, jak jej známe, ale piva belgická, konkrétně trapistická, svrchně kvašená. Přestože dnešní trh je zaplaven různými pivními experimenty, tak trapistická klášterní piva mají svou jedinečnou historii. Má drahá polovička v obchůdku u fary má tato piva v nabídce a tak se mi občas poštěstí nějaké získat. Jen o jedné značce „trapistů“ si člověk může nechat zdát – Westvleteren. Jeho stálá první místa na světovém žebříčku ratebeer.com jasně určují pravidla nedostupnosti a ceny.

Mezi delikatesy bych zařadil i dobrý rozhled a nadhled. A toto splňuje, jak rozhledna Mariánka v Horní Čermné, tak Hláska na vrchu Kypuše. Kdysi jsem se na Mariánku zatoulal časně zrána, všude mlha a o rozhledu nemohla být ani řeč, ale pojednou se do nekonečných mlh opřelo slunce a začalo svými paprsky protínat ty nekonečné závěje. Pohled, na který se nezapomíná… Hláska je zase něco zcela nového, nejdříve jakoby trochu cizorodého, na co člověk nebyl na lesní pěšině uvyklý, ale v krátkém čase se ta dokonalá symbiosa s prostorem vytvořila. Užité materiály velmi citlivě a přirozeně vstupují do prostoru, ve kterém se Hláska nachází a návštěva, kterou jsme pozvali na krátkou procházku si nejen výlet, ale i Hlásku pochvalovala.

Další věcí, kterou bych rád doporučil je písnička od znojemského muzikanta Luďka Minky. Kdysi jsme spolu vyměnili na jednom diskusním fóru pár slov a já se dozvěděl o několika jeho skladbách. Písničku “Chce to jen čas“, kterou napsal pro těžce nemocného kamaráda považuji za výborný počin a u „Holky z magazínu“ jsem se rozhodně bavil.

A pokud jde o delikatesy přírodní, tak za shlédnutí stojí v období vegetace tzv. Labyrint, přírodní bludiště, v Brandýse nad Orlicí vytvořené z tisíců kmínků habrů a zpřístupněné v roce 2008. A trochu jiný kousek přírody nabízí na jaře malá obec Zádolka, kterou nalezneme, pokud směrem na Svitavy neodbočíme na Třebovice, ale až později - směr Semanín. Naprosto nekonečné koberce bledulí uchvátí každého, kdo se vydá k lesu a po vstupu do něj pokračuje k přírodní rezervaci Králova zahrada.

A má poslední zmínka bude s ohledem na datum v kalendáři tak trochu dušičková. Patří mým přátelům a jejich Matouškovi, který má hrob na lanškrounském hřbitově. Na desce otisk nožičky, nožičky, která nikdy nemohla chodit po tomto světě. Po devět měsíců žil pod srdcem maminky, která mu dala šanci žít a odmítla potrat. Díky tomu Matoušek neskončil předčasně v igeliťáku ve spalov jako biologický odpad, ale mohl růst a žít svůj jedinečný život pod srdcem mámy, která se ho nevzdala. Věděla naprosto přesně, že prognosa dítěte je vážná a po porodu bude zřejmě zápasit o život. Svůj život dítě vzdalo krátkou dobu před tím, než nastal přirozený porod. Dostalo své jméno, bylo tátou pokřtěno a jeho tělíčko uloženo do země po boku jiných. Jsou výjimečné příběhy, o kterých často nevíme a „otisky životů“ těch, co už nejsou mezi námi…

Myslím si, že svět je dnes úplně převrácený a tolik utrpení je tu proto, že je tak velice málo lásky v domovech a v rodinném životě. Nemáme čas pro své děti, nemáme čas na sebe navzájem, není čas, abychom se těšili jeden z druhého.
Matka Tereza