Jeden ateista takhle rybařil na jednom skotském jezeře, když najednou jeho člun napadla lochnesská příšera. Jedna rána ocasem a chlápek i s člunem vylétl deset metrů do vzduchu. Příšera otevřela tlamu, aby ho chytla. On v úděsu zařval:
„Ach, Bože, pomoz mi!“
Vtom se všechno zastavilo, chlápek visí jen tak ve vzduchu, a z nebe se ozve hromový hlas:
„Myslel jsem, že ve mne nevěříš!“
„Ale no tak, Bože, nech toho. Před dvěma minutami jsem nevěřil ani na lochnesskou příšeru!“

Jan Rybář

musíš výšP.Jan Rybář SJ

Četli jste už některou knihu P. Jana Rybáře SJ? V roce 2012 vyšla jeho kniha „Kam jdeme“ a v těchto dnech vyšla druhá kniha „Musíš výš“ – již třetí rozšířené vydání knihy fejetonů a jiných textů. Pisatele charakterizuje předmluva, kterou napsal P. Václav Vacek:

Kdo se setkal s Janem Rybářem, řekne: je lidský.

V rozhovoru, při kázání, v přednáškách. Je pozorný, příjemný, umí se vcítit do druhého, nepovyšuje se, je poctivý. Umí pochybovat o sobě a netají své city. O takových lidech říkáme: s těmi nám bude v  nebi dobře.

Patří mezi ty, kteří i zlé (vlastní bídu, i trápení kriminálu, ponižování od estébáků, církevních tajemníků nebo nepochopení nadřízených) kam jdemedokáží využít k vlastnímu prospěchu a porozumění slabosti člověka. Neslyšel jsem jej naříkat, nadávat, natož někoho zatracovat. Jeho víra a teologie je plná porozumění a laskavé svobody.

Občas se mne lidé ptají: proč jsi v církvi, která je nevěrná Kristu, která Krista povýšenecky opravuje a místo, aby osvobozovala, poutá jiné?

Odpovídám: protože v církvi je studna vody živé a pár lidí, kteří z ní pijí a zadarmo, bez touhy po kariéře, moci, slávě a uznání, čerpají tuto vodu jiným. A je na nich vidět, že jim tato voda chutná a osvěžuje.

Jan Rybář je člověkem úsměvu. Mnohým je přítelem. Máme ho rádi.

Zkuste si je opatřit a začíst se do nich …

Stojí to za to, nebudete litovat.

Držíte-li krok s Bohem, nebudete se muset podřizovat rytmu světa.
Z knihy "Slova života 2006"