Chirurg, konstruktér a politik se hádají, jaká je první zmíněná profese v Bibli.
"Myslím, že lékařská profese byla zmíněna jako první," prohlásí chirurg. "Bůh stvořil Evu z Adamova žebra."
"Kdepak, první byla strojařina," opáčí konstruktér. "Jen si představte, co to bylo za práci, stvořit věci z chaosu."
"Ale vůbec ne," triumfuje politik. "Kdo si myslíte, že stvořil chaos?"

Jan Rybář

musíš výšP.Jan Rybář SJ

Četli jste už některou knihu P. Jana Rybáře SJ? V roce 2012 vyšla jeho kniha „Kam jdeme“ a v těchto dnech vyšla druhá kniha „Musíš výš“ – již třetí rozšířené vydání knihy fejetonů a jiných textů. Pisatele charakterizuje předmluva, kterou napsal P. Václav Vacek:

Kdo se setkal s Janem Rybářem, řekne: je lidský.

V rozhovoru, při kázání, v přednáškách. Je pozorný, příjemný, umí se vcítit do druhého, nepovyšuje se, je poctivý. Umí pochybovat o sobě a netají své city. O takových lidech říkáme: s těmi nám bude v  nebi dobře.

Patří mezi ty, kteří i zlé (vlastní bídu, i trápení kriminálu, ponižování od estébáků, církevních tajemníků nebo nepochopení nadřízených) kam jdemedokáží využít k vlastnímu prospěchu a porozumění slabosti člověka. Neslyšel jsem jej naříkat, nadávat, natož někoho zatracovat. Jeho víra a teologie je plná porozumění a laskavé svobody.

Občas se mne lidé ptají: proč jsi v církvi, která je nevěrná Kristu, která Krista povýšenecky opravuje a místo, aby osvobozovala, poutá jiné?

Odpovídám: protože v církvi je studna vody živé a pár lidí, kteří z ní pijí a zadarmo, bez touhy po kariéře, moci, slávě a uznání, čerpají tuto vodu jiným. A je na nich vidět, že jim tato voda chutná a osvěžuje.

Jan Rybář je člověkem úsměvu. Mnohým je přítelem. Máme ho rádi.

Zkuste si je opatřit a začíst se do nich …

Stojí to za to, nebudete litovat.

Co je tělesná láska? Nic více a nic méně, než božská čertovina.
Sv. Jan Bosco