Chlápek šel takhle lézt po skalách a zrovna v půlce jednoho náročného úseku mu prasklo lano. Zůstal viset za konečky prstů v naprosto bezvýchodné situaci. Před očima mu proběhl celý život a on v náhlém zoufalství obrátil oči k nebi a zvolal:
"Je tam nahoře někdo?"
A zeshora zahřměl mocný hlas:
"Ano, jsem tady!"
"Kdo jste?"
"Bůh jsem, kdo bych byl."
"Prosím, Bože, pomoz mi."
"Pomohu ti. Pusť se."
"Cože?"
"Věř mi, pusť se a já ti pomohu."
Chlápek chvilku koukal na nebe a pak zavolal:
"Je tam nahoře ještě někdo???"

Jan Rybář

musíš výšP.Jan Rybář SJ

Četli jste už některou knihu P. Jana Rybáře SJ? V roce 2012 vyšla jeho kniha „Kam jdeme“ a v těchto dnech vyšla druhá kniha „Musíš výš“ – již třetí rozšířené vydání knihy fejetonů a jiných textů. Pisatele charakterizuje předmluva, kterou napsal P. Václav Vacek:

Kdo se setkal s Janem Rybářem, řekne: je lidský.

V rozhovoru, při kázání, v přednáškách. Je pozorný, příjemný, umí se vcítit do druhého, nepovyšuje se, je poctivý. Umí pochybovat o sobě a netají své city. O takových lidech říkáme: s těmi nám bude v  nebi dobře.

Patří mezi ty, kteří i zlé (vlastní bídu, i trápení kriminálu, ponižování od estébáků, církevních tajemníků nebo nepochopení nadřízených) kam jdemedokáží využít k vlastnímu prospěchu a porozumění slabosti člověka. Neslyšel jsem jej naříkat, nadávat, natož někoho zatracovat. Jeho víra a teologie je plná porozumění a laskavé svobody.

Občas se mne lidé ptají: proč jsi v církvi, která je nevěrná Kristu, která Krista povýšenecky opravuje a místo, aby osvobozovala, poutá jiné?

Odpovídám: protože v církvi je studna vody živé a pár lidí, kteří z ní pijí a zadarmo, bez touhy po kariéře, moci, slávě a uznání, čerpají tuto vodu jiným. A je na nich vidět, že jim tato voda chutná a osvěžuje.

Jan Rybář je člověkem úsměvu. Mnohým je přítelem. Máme ho rádi.

Zkuste si je opatřit a začíst se do nich …

Stojí to za to, nebudete litovat.

Nedokážu žít bez lásky. Vždycky jsem mluvil, jednal a psal veden jen láskou.
Antoine de Saint Exupery