Za rabínem přijde mladý Karpeles a ptá se: "Rabbi, mám se oženit?"
"A chceš se ženit?"
"No, nechci."
"Tak se nežeň."
"Ale tatík má pro mě lákavou partii."
"Ale nemá dobrou pověst"
"Ale je moc hezká."
"Tak se ožeň."
"Ale její rodina měla pletky s kriminálem."
"Tak se nežeň."
"Ale dají jí velké věno."
"Když já, rabbi, nevím."
"Tak víš co? Nech se pokřtít."
"A proč, rabbi? Pomůže to?"
"No hlavně budeš chodit otravovat faráře, a ne mě."

Jan Rybář

musíš výšP.Jan Rybář SJ

Četli jste už některou knihu P. Jana Rybáře SJ? V roce 2012 vyšla jeho kniha „Kam jdeme“ a v těchto dnech vyšla druhá kniha „Musíš výš“ – již třetí rozšířené vydání knihy fejetonů a jiných textů. Pisatele charakterizuje předmluva, kterou napsal P. Václav Vacek:

Kdo se setkal s Janem Rybářem, řekne: je lidský.

V rozhovoru, při kázání, v přednáškách. Je pozorný, příjemný, umí se vcítit do druhého, nepovyšuje se, je poctivý. Umí pochybovat o sobě a netají své city. O takových lidech říkáme: s těmi nám bude v  nebi dobře.

Patří mezi ty, kteří i zlé (vlastní bídu, i trápení kriminálu, ponižování od estébáků, církevních tajemníků nebo nepochopení nadřízených) kam jdemedokáží využít k vlastnímu prospěchu a porozumění slabosti člověka. Neslyšel jsem jej naříkat, nadávat, natož někoho zatracovat. Jeho víra a teologie je plná porozumění a laskavé svobody.

Občas se mne lidé ptají: proč jsi v církvi, která je nevěrná Kristu, která Krista povýšenecky opravuje a místo, aby osvobozovala, poutá jiné?

Odpovídám: protože v církvi je studna vody živé a pár lidí, kteří z ní pijí a zadarmo, bez touhy po kariéře, moci, slávě a uznání, čerpají tuto vodu jiným. A je na nich vidět, že jim tato voda chutná a osvěžuje.

Jan Rybář je člověkem úsměvu. Mnohým je přítelem. Máme ho rádi.

Zkuste si je opatřit a začíst se do nich …

Stojí to za to, nebudete litovat.

Jen blázen si láme zuby na minulosti, neboť je skončená a pevná jako balvan žuly. Přijmi tento den, jak ti je dán, a nepotýkej se s tím, co nelze napravit. Co nelze napravit, nemá význam, a takové je vše, co minulo.
Antoine de Saint Exupery