Hostující kazatel právě skončil sérii evangelizačních shromáždění v jednom vesnickém sboru. Členové té církve byli tak chudí, že mu nemohli zaplatit jeho výdaje. A tak se jeden ze starších rozhodl, že mu věnuje svého koně. Nebylo možné odmítnout proto kazatel za darovaného koně srdečně poděkoval a chystal se na cestu. Bývalý majitel koně si ho však zavolal a vysvětlil mu: Toto je zvláštní kůň. Je vycvičen tak, že když řeknete "Chvála Bohu" tak zrychlí a uslyší-li "Haleluja", zastaví. Hostující kazatel slíbil, že dá na koně pozor, rozloučil se, nasedl, řekl " Chvála Bohu" a kůň se rozjel. Všechno bylo v pořádku až do chvíle, kdy se blížili k hluboké rokli. Kazatel koni přikázal: "Chvála Bohu". Kůň zrychlil. Kazatel zakřičel: " Chvála Bohu". Kůň se dal do cvalu. Kazatel se chytil za hlavu:"Popletl jsem slova. Jak jen zněl ten příkaz k zastavení ?". Kůň se řítí k propasti a kazatel vykřikuje všechna slova, která ho napadají: "Amen", "Hosana", " Maranatha"... Nic nefunguje. Náhle si vzpomene na kouzelné slůvko. Rázně přikáže:"Haleluja" a kůň se zastaví půl metru před okrajem hrozné hluboké propasti. Zpocený, ale šťastný kazatel se zhluboka nadechne, vděčně pohledí k nebi a pronese:"Chvála Bohu".

Brandýské mámení

marcik

2. - 3. září 2016 se koná 15.ročník multižánrového festivalu. Pestrý program začíná v pátek vernisáží výstavy a pokračuje koncerty, vše v prostorách Sokolovny. Sobotní dopoledne patří dětem, pohádce na hradě a dětská výtvarné dílně na náměstí. Odpolední program začíná pohádkou v Sokolovně a pokračuje koncerty na náměstí. Podrobnější informace zde: http://www.brandys-ve-svete.cz/mameni/plakat/mameni16.jpg

Rád bych upozornil na sobotní program. Víťa Marčík. Zažil jsem ho jednou v kostele při představení Pašijí a uchvátil mne, fantastický člověk, fantastický herec, bavič, vypravěč... Být na jeho představení je jako ochutnávka dobrého jídla... Každému vřele doporučuji, aby ochutnal jeho představení. I na youtube se dá leccos nalézt, ale naživo je naživo... Ve svém vyprávění má mnohá poučení a více či méně skryté výzvy, které umí podat bez přehnaného moralizování. Jeho jemnost a zápal pro věc mne uchvátil a jsem jeho věrným fandou. Dovoluji si upozornit na jeho dopolední i odpolední sobotní představení v Brandýse nad Orlicí v 9:15 a 14:00 hod. A možná i jako inspiraci tento rozhovor: http://www.nase-rodina.cz/article.php?clanek=1379

Multum legendum est, non multa. – Má se číst mnoho, nikoliv mnohé.
Plinius