Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

121.jpg
208.jpg
120.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Přijde starý manželský pár do nebe, svatý Petr je provází po nebi. Všechno je naprosto úžasné, žena je nadšena, říká, že se jí o něčem takovém ani nesnilo. Když to všechno vidí muž, zoufale se rozpláče a pak spustí vztekle na svoji manželku: "Za to všechno můžeš ty! To je pořád makrobiotika, cvičení, žádnej alkohol a cigarety, krémy s UV filtrem - vždyť jsme tu mohli být už o patnáct let dřív!!!"

Pes na mši svaté

pes v autěÚvod nedělní bohoslužby 16. října byl zpestřen v úvodu informací o tom, že některý z mimolanškrounských návštěvníků má zřejmě v autě psa a byl pobídnut, ať si pro něj klidně zajde, pes se určitě cítí v autě špatně a v našem kostele prý psi být mohou… Nová informace či bonmot pro přespolní? Dorazili lidé, co zde měli před rokem křtěné své děti a pejsek na ně asi čekal v autě, podobně jako určitě mnohokrát čekal před hypermarketem... Pokusím se s trochou humoru vykreslit situaci...:

 

 

Nimrod v holínkách přichází z lesa a svého ohaře uváže ke křtitelnici, drobná čivava bude vyhlížet z kabelky starší dámy a ta si ji ponese rovnou k přijímání. A nebo pražský krysařík, který býval v historii častým plemenem u královského dvora a  spolustolovníkem u hostin bude kroužit pod nohami dětí a značkovat rohy lavic. Na jednom webu kdysi zazněla následující argumentace: slečna A: … na svatbu si určitě pudlíka do kostela vezmi, vždyť je tak roztomilý, vychovaný, čistokrevný a méně rušivý než jakékoli dítě... Slečna B odvětí: ...pes je přece také boží tvor a člen rodiny...a navíc na rozdíl od lidí – i bez hříchu, nejen dědičného... Argumenty se najdou pro cokoli, byť mírně humorné. Ale jsou jistě i rozhodující důvody, proč se pes nevodí do galerií, divadel, úřadů, obchodních center nebo na hřbitovy či lázeňské kolonády a stejně tak i do kostela. Do kostela, který je bohoslužebným místem a ve kterém i nevěřící člověk hledá jistě něco více než v hypermarketu. Zkoumat disciplinovanost, poslušnost, vychovanost, čistotnost každého jednotlivého psa je myslím zavádějící a proto platí striktní zákaz vstupu zvířat do určitých objektů. A nebo z jiného soudku – Paní pošťačko, nebojte se, ten můj pes je takový dobrák… byla poslední slova, než se dobrák zakousl do lýtka zaměstnankyně pošty :) Výjimka pro vstup do objektů platí pro vodící a asistenční psy, ovšem i to má svá nepsaná pravidla. Například u leteckých společnosti asistenční psy akceptují, ale musí být vybavení postrojem, příp. i náhubkem a certifikátem o výcviku atd. Bez jistých pravidel se člověk v životě neobejde a není „tahem na bránu“ je zlehčovat nebo obcházet. Jen pro zajímavost - například i islám má svá pravidla, pes je považován přímo za nečisté zvíře (přesněji jeho sliny a srst) a v hádísách se dočteme, že chovat psa doma je zakázané. A jeho užití je možné jen pro lov, případně ochranu majetku, protože bezúčelné chování psů v domácnosti jako domácích mazlíčků je v islámu zakázáno.

V současnosti je celá řada alergií a to i alergií spojených se zvířaty. Nepřesné je ale říkat alergie na srst, ve skutečnosti jde  o  citlivost na alergeny, co jsou právě v moči, slinách, mazových žlázách zvířat, odumřelých buňkách kůže. Alergie se v posledních desetiletích radikálně zvyšují u populace o stovky procent. Například nárůst průduškového astmatu se navýšil během deseti let u dětí dvojnásobně. Známe asi nejčastější alergie na kočky a pak hned následují psi. A jak se projevuje alergie asi každý ví – pálení a otoky očí, slzení, rýma, ekzémy, kašel, astma…

A tak není až tak podstatné přemýšlet, zda pes nebo jakékoli jiné zvíře na mši svatou patří. Odpověď je vcelku jasná. Spíše je ale důležité přemýšlet o tom, co pro nás kostel představuje, proč se v něm scházíme a jaké jsou důležité podněty pro duchovní růst člověka. Mše svatá je slavení Kristovy oběti a je to ústřední tajemství víry, které je v bohoslužbě oběti zvláště zvýrazněno. Dokonce kdysi bývali katechumeni před bohoslužbou oběti vyzýváni, aby opustili shromáždění. Zkrátka aby se tohoto mystéria účastnili až v okamžiku, když budou plnohodnotnými členy Církve. Doba se změnila a s trochu humoru dodám, že katechumenů ubylo a psů přibylo. Přeji hezký den. Zn.: HAF

 

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Člověk má mířit dál, než kam sahá vzpažená ruka. Od čeho by bylo nebe...
Robert Browning