Jeden ateista takhle rybařil na jednom skotském jezeře, když najednou jeho člun napadla lochnesská příšera. Jedna rána ocasem a chlápek i s člunem vylétl deset metrů do vzduchu. Příšera otevřela tlamu, aby ho chytla. On v úděsu zařval:
„Ach, Bože, pomoz mi!“
Vtom se všechno zastavilo, chlápek visí jen tak ve vzduchu, a z nebe se ozve hromový hlas:
„Myslel jsem, že ve mne nevěříš!“
„Ale no tak, Bože, nech toho. Před dvěma minutami jsem nevěřil ani na lochnesskou příšeru!“

JSI ORIGINÁL

hory altajZnámý duchovní spisovatel David Torkington se jako student dostal poprvé do Říma a teď viděl, jak vypadá církev. Byl naprosto nadšený, když viděl chrám sv. Petra, další ty nejznámější chrámy, když procházel katakombama, když navštívil ty nejznámější hroby svatých…Svaté město mu prostě učarovalo a David si myslel, že v životě už nikdy nic krásnější ani uvidět nemůže. Ale David se mýlil. Po deseti dnech pobytu v Římě navštívil Asissi, město svatého Františka. A Davidovi stačilo, aby poznal ještě něco krásnějšího než Řím.

Přátelé mu říkali, že v tomto městě stále žije duch svatého Františka, že tu vládne neuvěřitelný pokoj, klid a mír. David nebral tato slova moc vážně, ale stačila půl hodina pobytu v tomto městě, aby poznal, že je to pravda. Cítil, že svatý František zde žije i dnes, že nad tímto městem skutečně spočívá tichý klid a mír. A toto město a především sv. František ho tak oslovili, že se David rozhodl, že se stane druhým Františkem z Asissi. A tak když se vrátil domů, začal shánět veškerou literaturu o Františkovi, seznamoval se s jeho životem a učením a chtěl se tak stát druhým Františkem. Dokonce za zpovědníka měl starého otce františkána. Jednou, jak tak spolu mluvili, se David zeptal tohoto svého zpovědníka: „Otče, prosím vás, poraďte mi, jak to mám udělat, abych se stal druhým svatým Františkem z Asissi?“ A otec františkán byl moudrý člověk a tak Davidovi řekl: “Víš, Davide, Bůh nechce, aby ses stal druhým Františkem. Ten je jenom jeden. Bůh nechce a nepotřebuje v nebi nepodařené kopie svatých Františků nebo Tereziček. Ty máš být především sám sebou a tedy svatým Davidem Torkingtonem.“

A tehdy David pochopil jednu moc důležitou věc. A sice, že nemáme kopírovat svaté. Že každý z nás je originálem a jedinečnou bytostí a že každý z nás má svoji cestu. Každý z nás má svůj jedinečný způsob, jak projevit lásku a udělat dobro. Jistě, svatí jsou naše vzory, příklady i pomocníci, ale každý z nás je jedinečný a každý z nás je originál.

Vím, že se říká, že lidé jsou na světě všude stejní. Na tom je kus pravdy, ale na druhé straně je to povrchní pohled. Myslím, že s lidmi je to jako se semínky. Když si do dlaně dáme semínka, všechna vypadají naprosto stejně. Ale když je dáme do půdy a zajistíme ty správné podmínky, vyrostou z nich nádherné květiny. A i když se bude jednat o ten stejný druh, když se na ně podíváme zblízka tak zjistíme, že každá z nich je jiná a jedinečná. Každá z nich tak svým způsobem oslavuje svého Stvořitele. A podobně je tomu i s lidmi. Když jim dáme dobré podmínky a to správné prostředí, tak mohou vyrůst do krásy a mohou se z nich stát duchovně krásní lidé. U svatých tomu bylo také tak a přitom nebyli stejní. Každý z nich zůstal sám sebou a byl originál. Jak bychom chtěli třeba srovnávat sv. Tomáše Akvinského s farářem Arským, sv. Augustina se sv. Františkem, nebo Terezii z Avilly s Terezií z Lisieux. Uvidíme obrovskou odlišnost. Navíc mezi nimi uvidíme zastoupeny snad všechny stavy: svaté rybáře, poustevníky, mučedníky, manžele, vdovy i vdovce, otroky, obchodníky, krále, děti i vrátné.

A tito svatí nás povzbuzují, abychom i my byli sami sebou a šli svou cestou. Řekl bych, že na této cestě každá Maruška má být originální svatou Maruškou, František originálním svatým Františkem, Pepík zase originálním svatým Pepíkem. Pravděpodobně nikdo z nás nebude ani blahořečen, ani svatořečen, ale o to vůbec nejde. Jde o to, abychom šli za Pánem a na této cestě rostli v lásce.

ZDROJ: http://paxvobis.cz/nezarazene/jsi-original/

Když otevíráte Bibli, je to jako otevírat dveře do pokoje. V tom pokoji sedí Bůh a říká: "Pojď dál, budeme si povídat...".
Jakub Limr, pastor KS HK