Rybaří takhle jeden farář ve Vltavě pod Vyšehradem a vytáhne zlatou rybku. Jak už to tak zlaté rybky dělají, tak i tato prosí, že když bude puštěna zpátky do vody, splní svému dobrodinci přání. Farář se podiví, že se rybce chce nazpátek do té špinavé vody, pak ji však pustí a vyslovuje své přání: "Co kdybys udělala něco s tou válkou v Kosovu?" "Hele", odvětí rybka, "já jsem jenom obyčejná malá vltavská zlatá rybka... Války - to je na mne moc. Zkus si přát něco jinýho." "Taky bych si přál, aby farníci v mé farnosti byli zbožní, trpěliví a milí." Rybička se chvilku zamyslí, a pak říká: "Kde že je ta válka...?"

Panna Maria Bolestná

PMBU kostela sv. Václava v Lanškrouně je kříž s vyobrazením Panny Marie Bolestné (Mater Dolorosa). Během let se udály změny v jeho bezprostředním okolí a před křížem byla instalována socha. I samotné vyobrazení P. Marie se ale časem mění - reliéf nepěkně černá. Srovnával jsem fotografie staré 11 let viz. http://farnost.katolik.cz/lanskroun/farnost/pruvodce/vaclav/vaclav2/vaclav2.htm a současný stav, a ten je opravdu velmi neutěšený. Viz. fotografie níže. Čím je to způsobeno a jaký důvod? Vyplavování impregnačních materiálů restaurátorů a nebo i jiné vlivy? Lze stav napravit?

PMB

Zabývajíce se svými bolestmi, zvětšujeme je. Přemýšlejíce o svých slabostech, posilujeme je.
Gottfried Keller