Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

146.jpg
285.jpg
153.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Jeden ateista takhle rybařil na jednom skotském jezeře, když najednou jeho člun napadla lochnesská příšera. Jedna rána ocasem a chlápek i s člunem vylétl deset metrů do vzduchu. Příšera otevřela tlamu, aby ho chytla. On v úděsu zařval:
„Ach, Bože, pomoz mi!“
Vtom se všechno zastavilo, chlápek visí jen tak ve vzduchu, a z nebe se ozve hromový hlas:
„Myslel jsem, že ve mne nevěříš!“
„Ale no tak, Bože, nech toho. Před dvěma minutami jsem nevěřil ani na lochnesskou příšeru!“

Opravený kříž u kostela sv. Václava

kriz u kostela 2Před kostelem sv. Václava je pískovcový kříž z roku 1880 s reliéfem Panny Marie Bolestné (Mater Dolorosa). Během posledních let si bylo možné povšimnout, že docházelo k nepěknému černání povrchu reliéfu a situace se zhoršovala. Věnoval jsem tomu krátkou zmínku v roce 2019, kde jsem ilustroval i postupující změny. Viz: http://www.farnostla.cz/index.php/duchovni-koutek2/k-zamysleni2/1874-panna-maria-bolestna  V říjnu 2020 se stal malý zázrak... ;)

 

Kolem kříže bylo delší dobu lešení, které už zmizelo a povrch reliéfu je konečně krásný a čistý. Děkujeme všem těm, kteří se na tom podíleli!

Věci kolem nás se často propadají do šedi a stáváme se i nevšímaví, ignorující věci i lidi kolem. Někdy věci černají jako v případě reliéfu Panny Marie a někdy zase zelenají, jako v případě křtitelnice v kostele sv. Václava. Jedovatá může být zelená měděnka, ale jedovatá může být i čerň nebo přímo tma, která nám někdy brání vidět věci v krásném světle a můžeme tak rezignovat na hledání ušlechtilých ideálů a stát se beznadějnými nebo vnitřně slepými. A tak navzdory koronavirové době se ve své čistotě a lesku může nově chlubit, jak kříž před kostelem, tak kropenka /křtitelnice uvnitř. Důležité symboly křesťanské víry. 

PMB

kriz u kostela 1kriz u kostela 2kropenka1kropenka 2

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Jenom tehdy milujeme skutečně, pokud milujeme bez příčiny.
Anatole France