Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

265.jpg
211.jpg
148.jpg

Svět absurdit

DNAV životě se vyskytuje pár věcí, které se nám obtížně daří vtěsnat do logických rámců. Můžeme klidně začít u homeopatie, která je zajisté velkým otazníkem. V případě ředění dochází občas k popření Avogadrovy konstanty, takže v roztoku je paradoxně méně, než jedna molekula účinné látky. No a pak se nepředávkujte homeopatiky, že? :) Oblíbené homeopatikum Oscillococcinum je prý jen cukr a má hodně zajímavou historii... Stačí googlit... Paměť vody zkrátka vše řeší, byť netušíme co to je... A tak bychom mohli pokračovat třeba k diamantové nebo ovčelené vodě... Stačí hledat informace....

 

Ale pokračujme dál... Před lety tady ve městě byly v poštovních schránkách letáčky Univerze people aneb Vesmírní lidé http://vesmirni-lide.cz/. Dalo by se říci, proč občas vzdělaní  lidé vztahují ruce k obloze, generují poselství a čekají na flotilu Aštara Šerana a existují stovky přednášek pana B.... a nikoli v Bohnicích :) Stránky mluví za vše... Imanuelité ve své době také dokázali zamíchat scénou a přivést pár lidí na mizinu a do blázince. J.D. Dvorský jako charismatický guru uměl pracovat na "záchraně lidstva" jen co je pravda... a vidění aury bylo selektivní metodou :)

A nebo tušil někdo, že existuje Palmarská katolická církev, která má i svého papeže? V roce 1978 se odtrhla od katolické církve a počet členů byl kolem 5 000. Hlavní představitel se prohlásil za papeže a k tomu měl i nezbytná vidění a vize... V průběhu let měnili doktrínu a prosazovali teologicky naprosto scestné názory. Zde malá ochutnávka ze sekulárního tisku: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/palmarska-cirkev-palmar-de-troya-rehor-xviii-gregorio-sekty-kulty-mesiasi.A161013_144723_zahranicni_aha 

Pokračujme ale dále, Medjugorji asi mnohý zná a stejně tak významného františkána P. Tomislava Vlašiče, který stál velmi blízko u zrodu zjevení v samotné Medjugorji. Před deseti roky byl laicizován. A kam se tento řeholní bratr poděl? Hledejme ho v Církvi Ježíše Krista celého vesmíru... https://vstric-novemu-stvoreni.org/2019/11/17/cirkev-jezise-krista-celeho-vesmiru/  Vypadá to, že se jakoby svět zbláznil, že? Meziplanetární posedlost, vizionářské bludy a nebo nezvládnutá psychika? Těžko říci, ale přijatelnější je pro mne kultovní sci-fi Válka světů a nebo Vyměřený čas/In Time z roku 2011, který se s naléhavostí opírá do našeho lidského existencionalismu.

Ale zdaleka nekončíme u absurdit všeho druhu. Například pokud někdo má rád záhady a činí mu problémy některé fyzikální veličiny, pak bez problémů si v 21. století zamiluje představu placaté Země. https://www.placata-zeme.cz/ A že je přívrženců ve světě dost ukazuje, jak jsou lidé schopni přemýšlet bez komplexních informací a nechat se balamutit. Ostatně toto dobře už dávno vědí různé agentury a politická hnutí. Uvěřit se dá zkrátka všemu a zpochybnit vše... Doba postfaktická... Občas to stojí i životy: https://www.lidovky.cz/svet/zemrel-sileny-mike-hughes-ktery-tvrdil-ze-je-zeme-placata-zabil-se-pri-startu-rakety.A200223_124608_ln_zahranici_ele

A tak by se pomalu dalo pokračovat dál a dál. Například se tomu říká Neurorestart ... Nu a takový člověk co za tím stojí pak občas přivede do psychických krizí hodně lidí.... Samozřejmě, přeprogramovat mozek a psyché není bez obětí.... V dnešní době plné informací i dezinformací se dá obhájit takřka vše. Bez skurpulí a pokory. 

Zkusme ale jen na chvíli přemýšlet o etice a ušlechtilých hodnotách, které člověka činí člověkem. Počítáme se Stvořitelem? Vnímáme lásku, ale i oběť Krista? Kde jsou dnes hranice naší normality a kde můžeme překračovat tyto hranice a vytvářet z norem nenormy? Když čtu v denním tisku, že jakýsi miliardář bude vychovávat své dítě v pohlavní neurčitosti a ať si prý v osmnácti vybere samo... A nebo na hranici etiky narážejí genové manipulace člověka, zásah do genové informace embrya a blokace nebo aktivace některých genů a samozřejmě možnost vnesení umělé mutace do genové výbavy dalších generací. Copak jsme jako lidé jako nějaká kukuřice? Budeme za čas fluoreskovat? :) A nebo se bude dělat genetický design na míru? Hitlerovi unikl o vlásek jaderný program, program Lebensborn úspěšně rozjel a pokud by měl k dispozici genetické inženýrství nepochybuji o tom, že by vytvořil jakousi oživlou terakotovou armádu... Před lidstvem stojí mnoho výzev, které se musí učit pravdivě a odpovědně zvládnout. A otázka časnosti a věčnosti bude vždy velkou výzvou. Kdo jsme, kam směřujeme a jaký má náš život smysl... Nad tím se každý musí zamyslet soukromě, osobně, tváří v tvář Životu. A na základě toho se rozhodovat... "Kéž by nás Pán Bůh při zdravém rozumu zachováti ráčil". :)

- mk-  30.10.2020 

 

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Možná proto nás Bůh nemůže vyslyšet, že si z Něj děláme prostředek, a ne střed.
Sabine Naegeliová: Noc je plná hvězd