Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

286.jpg
128.jpg
124.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Františkán a jezuita byli velcí přátelé, které spojoval i jejich zlozvyk: Oba byli náruživými kuřáky. Cigaretu nedokázali odložit ani při modlitbě. Jednoho dne jim začalo vrtat hlavou, zda mohou zároveň kouřit a modlit se. Rozhodli se, že se zeptají přímo svých generálních představených ve Vatikánu.
Když se potkali po čase, františkán vypadal hodně schlíple a povídá: "Dostal jsem odpověď, že kouřit při modlení je hřích a mám s tím hned přestat." Rozesmátý jezuita odpovídá: "To ses špatně zeptal. Já jsem položil otázku, zda se mohu při kouření modlit a odpověděli mi, že ano, modlit se je správné za každé situace."

Svět absurdit

DNAV životě se vyskytuje pár věcí, které se nám obtížně daří vtěsnat do logických rámců. Můžeme klidně začít u homeopatie, která je zajisté velkým otazníkem. V případě ředění dochází občas k popření Avogadrovy konstanty, takže v roztoku je paradoxně méně, než jedna molekula účinné látky. No a pak se nepředávkujte homeopatiky, že? :) Oblíbené homeopatikum Oscillococcinum je prý jen cukr a má hodně zajímavou historii... Stačí googlit... Paměť vody zkrátka vše řeší, byť netušíme co to je... A tak bychom mohli pokračovat třeba k diamantové nebo ovčelené vodě... Stačí hledat informace....

 

Ale pokračujme dál... Před lety tady ve městě byly v poštovních schránkách letáčky Univerze people aneb Vesmírní lidé http://vesmirni-lide.cz/. Dalo by se říci, proč občas vzdělaní  lidé vztahují ruce k obloze, generují poselství a čekají na flotilu Aštara Šerana a existují stovky přednášek pana B.... a nikoli v Bohnicích :) Stránky mluví za vše... Imanuelité ve své době také dokázali zamíchat scénou a přivést pár lidí na mizinu a do blázince. J.D. Dvorský jako charismatický guru uměl pracovat na "záchraně lidstva" jen co je pravda... a vidění aury bylo selektivní metodou :)

A nebo tušil někdo, že existuje Palmarská katolická církev, která má i svého papeže? V roce 1978 se odtrhla od katolické církve a počet členů byl kolem 5 000. Hlavní představitel se prohlásil za papeže a k tomu měl i nezbytná vidění a vize... V průběhu let měnili doktrínu a prosazovali teologicky naprosto scestné názory. Zde malá ochutnávka ze sekulárního tisku: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/palmarska-cirkev-palmar-de-troya-rehor-xviii-gregorio-sekty-kulty-mesiasi.A161013_144723_zahranicni_aha 

Pokračujme ale dále, Medjugorji asi mnohý zná a stejně tak významného františkána P. Tomislava Vlašiče, který stál velmi blízko u zrodu zjevení v samotné Medjugorji. Před deseti roky byl laicizován. A kam se tento řeholní bratr poděl? Hledejme ho v Církvi Ježíše Krista celého vesmíru... https://vstric-novemu-stvoreni.org/2019/11/17/cirkev-jezise-krista-celeho-vesmiru/  Vypadá to, že se jakoby svět zbláznil, že? Meziplanetární posedlost, vizionářské bludy a nebo nezvládnutá psychika? Těžko říci, ale přijatelnější je pro mne kultovní sci-fi Válka světů a nebo Vyměřený čas/In Time z roku 2011, který se s naléhavostí opírá do našeho lidského existencionalismu.

Ale zdaleka nekončíme u absurdit všeho druhu. Například pokud někdo má rád záhady a činí mu problémy některé fyzikální veličiny, pak bez problémů si v 21. století zamiluje představu placaté Země. https://www.placata-zeme.cz/ A že je přívrženců ve světě dost ukazuje, jak jsou lidé schopni přemýšlet bez komplexních informací a nechat se balamutit. Ostatně toto dobře už dávno vědí různé agentury a politická hnutí. Uvěřit se dá zkrátka všemu a zpochybnit vše... Doba postfaktická... Občas to stojí i životy: https://www.lidovky.cz/svet/zemrel-sileny-mike-hughes-ktery-tvrdil-ze-je-zeme-placata-zabil-se-pri-startu-rakety.A200223_124608_ln_zahranici_ele

A tak by se pomalu dalo pokračovat dál a dál. Například se tomu říká Neurorestart ... Nu a takový člověk co za tím stojí pak občas přivede do psychických krizí hodně lidí.... Samozřejmě, přeprogramovat mozek a psyché není bez obětí.... V dnešní době plné informací i dezinformací se dá obhájit takřka vše. Bez skurpulí a pokory. 

Zkusme ale jen na chvíli přemýšlet o etice a ušlechtilých hodnotách, které člověka činí člověkem. Počítáme se Stvořitelem? Vnímáme lásku, ale i oběť Krista? Kde jsou dnes hranice naší normality a kde můžeme překračovat tyto hranice a vytvářet z norem nenormy? Když čtu v denním tisku, že jakýsi miliardář bude vychovávat své dítě v pohlavní neurčitosti a ať si prý v osmnácti vybere samo... A nebo na hranici etiky narážejí genové manipulace člověka, zásah do genové informace embrya a blokace nebo aktivace některých genů a samozřejmě možnost vnesení umělé mutace do genové výbavy dalších generací. Copak jsme jako lidé jako nějaká kukuřice? Budeme za čas fluoreskovat? :) A nebo se bude dělat genetický design na míru? Hitlerovi unikl o vlásek jaderný program, program Lebensborn úspěšně rozjel a pokud by měl k dispozici genetické inženýrství nepochybuji o tom, že by vytvořil jakousi oživlou terakotovou armádu... Před lidstvem stojí mnoho výzev, které se musí učit pravdivě a odpovědně zvládnout. A otázka časnosti a věčnosti bude vždy velkou výzvou. Kdo jsme, kam směřujeme a jaký má náš život smysl... Nad tím se každý musí zamyslet soukromě, osobně, tváří v tvář Životu. A na základě toho se rozhodovat... "Kéž by nás Pán Bůh při zdravém rozumu zachováti ráčil". :)

- mk-  30.10.2020 

 

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Kdo není milován, je sám i uprostřed davu.
George Sandová