Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

221.jpg
297.jpg
134.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Přijde Matka Tereza k nebeské bráně. Zatluče. Za chvíli se otevře okýnko a vykoukne svatý Petr.
"Aha, to jsi ty, tak pojď dál, zrovna je čas večeře." A tak Matka Tereza dostane párek s hořčicí, poděkuje a jde spát.
Je ráno, snídaně, opět párek s hořčicí. Oběd, párek s hořčicí.Večeře, párek s hořčicí.
To už bylo M.Tereze divné, a tak říká:
"Víš, Petře, já jsem skromná a je mi jedno, co jím.
Ale řekni mi, proč je pořád jen párek s hořčicí?"
A svatý Petr říká:
"A viděla jsi tu někoho kromě nás? A pro dva se přeci nevyplatí vařit.

Kajícník Covid

kajicnik

Je to už několik let co se před křížem u kostela sv. Václava na nám Al. Jiráska objevila poněkud nepatřičně socha Kajícníka. Místo před křížem ustoupilo novodobé tvorbě mladých umělců. A tu tvorbu ocelové roxory trvale připoutaly k dlažbě. Rozhodli o tom povolaní a šmitec. Co na tom, že socha původně měla vypadat jinak, stát měla také jinde… Teď už to není důležité. Umístění díla mne tehdy příliš nenadchlo a trochu jsem v tom viděl aroganci moci. Ovšem s překvapením nyní konstatuji, že jsem se zřejmě dobral subjektivního pochopení díla.

Zakrytá tvář a nahota jakoby ukazují rozměr bídy, strachu i melancholie, rozměr depresivní osamělosti pohroužené do mlčenlivé izolace. Socha nám zřejmě předběhla o několik let dobu. Dobu koronavirovou. Dobu, kdy ukryti za rouškami a respirátory se jen obtížně poznáváme na ulicích a naše společenské aktivity a možnosti setkávání limitují k nule… V nedaleké škole se děti nepotkávají a vše je distanční. Blízký kostel je uzavřený a mše svaté v Lanškrouně bez účasti lidu. A Kajícník klečí, klečí jako ukazatel našeho strachu, naší bídy, naší neschopnosti se pozvednout… On to vlastně nikdy nebyl Kajícník, protože skutečná kajícnost není postavená na exhibici zdaleka viditelné. Ne nadarmo se toto dílo mělo původně jmenovat Hříšník. Je to nehybný hříšník, který je obrazem nás samotných, izolovaných, odloučených, ustrašených … Jak se jen těším, až zase začne tato společnost žít, žít beze strachu… Tváří v tvář… :)

 

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Hledal jsem lásku - marně. Hledal jsem přítele - též marně. Hledal jsem Boha a nalezl jsem milujícího přítele. Nyní mám vše.
Blaise Pascal