Začíná postní doba

popel01925mala

Popeleční středou začíná postní doba.
Je to doba přípravy na nejdůležitější křesťanské svátky, jakými jsou Velikonoce. Naše pozornost by měla být upřena na tři hlavní témata: post, modlitba a almužna.

Postní doba trvá 40 dní (nezapočítávají se do této doby neděle). Toto číslo vychází z doby, kterou se i sám Ježíš na poušti postil, a také je tam analogie s cestou Mojžíše z egyptského otroctví do zaslíbené izraelské země.

Symbolem Popeleční středy je popel, který by se měl připravovat z ratolestí, které se v předchozím roce žehnaly na Květnou neděli (tato neděle připomíná slavnostní vjezd Ježíše do Jeruzaléma a je to neděle bezprostředně předcházející neděli velikonoční). Označeni popelem nám připomíná pomíjivost lidského života a vybízí k obrácení, jinými slovy odvrácení se od zla a nasměrování života k dobrému.

popel01929

A jak by náš půst měl vypadat? Nejlépe nám odpoví Matoušovo evangelium:
“A když se postíte, netvařte se utrápeně jako pokrytci; ti zanedbávají svůj vzhled, aby lidem ukazovali, že se postí; amen, pravím vám, už mají svou odměnu.
Když ty se postíš, potři svou hlavu olejem a tvář svou umyj, abys neukazoval lidem, že se postíš, ale svému Otci, který zůstává skryt; a tvůj Otec, který vidí, co je skryto, ti odplatí.“

ؘekni někomu, že na nebi je 97 830 124 656 998 hvězd, a uvěří ti. Napiš ale "Pozor! Čerstvě natřeno!" - sáhne si.
Julian Tuwim